Atrakcje w okolicy ośrodka

Nadleśnictwo Ustka zachęca Państwa do odwiedzenia ciekawych miejsc usytuowanych w niedalekiej odległości od ośrodka "Leśnik", m. in.:

- Kącika edukacji przyrodniczo - leśnej,

- Ścieżki edukacyjnej Wydma Orzechowska,

- Przekopu rycerskiego.

Po wcześniejszym zgłoszeniu grupy edukacyjnej do Nadleśnictwa Ustka istnieje możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy leśników w zwiedzaniu tych obiektów.

Kącik edukacji przyrodniczo - leśnej

Kącik usytuowany  jest na obrzeżach Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego "Leśnik" w Orzechowie. Zawiera 27 barwnych tablic, ustawionych tematycznie, które pozwalają  odkryć znaczenie lasu w przyrodzie i życiu człowieka. Poznajemy funkcjonowanie ekosystemów leśnych oraz sposoby prowadzenia przez leśników gospodarki leśnej. Ze względów dydaktycznych, informacje (stylem i treścią) skierowane są przede wszystkim do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. Opisy poszczególnych zagadnień urozmaicają zdjęcia. Zagospodarowanie obiektu umożliwia wypoczynek zarówno pieszym jak i rowerzystom. W sąsiedztwie Kącika edukacji przyrodniczo-leśnej Nadleśnictwo udostępnia, w okresie letnim, dostrzegalnię przeciwpożarową z funkcją widokową (potocznie zwaną wieżą widokową) z zapleczem sanitarnym.

Orzechowska wydma

Ścieżka dydaktyczna „Orzechowska wydma” istnieje od 2003 roku. Położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Orzechowo i Zapadłe, w pobliżu morza i prowadzi przez najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Jak sama nazwa wskazuje idąc tą ścieżką możemy przede wszystkim  zaobserwować i poznać procesy związane z powstawaniem i zanikaniem wydm oraz ich dynamiką. Przebiega ona również  przez polodowcową morenę wyniesioną  na wysokość 23 m i jej otoczenie. Malowniczość tego miejsca podkreśla  rzeka  o charakterze górskim - Orzechówka - wartko płynąca w pięknym, głębokim korycie. Na całej długości rozmieszczone są tablice informacyjne pozwalające zwiedzać Orzechowską Wydmę samodzielnie. To tylko 2800 m, które  można przebyć pieszo w około 1,5 godziny. Część trasy (ok. 1500 m) można również wygodnie pokonać rowerem.

Przekop rycerski

Przy Orzechowie i wsi Zapadłe na terenie dawnej leśnej osady, istnieje do dziś historyczny, okazały przekop powstały w XVI wieku. 100 lat wcześniej wycięto nadmorskie lasy, co uruchomiło wędrówkę wydm. Piasek zasypał ujście rzeki Orzechówki do morza. Spowodowało to powstanie wielkiego rozlewiska na okolicznym terenie. Woda ograniczała możliwości gospodarcze miejscowym rolnikom toteż w 1526 roku rycerze z Wytowna, bracia Juergen i Jacob von Ramel, kazali  wykopać Orzechówce nowe ujście do Bałtyku. O wielkości inwestycji świadczy, widoczna do dziś, głębokość wykopu i obramowujących go wałów ziemnych.

Przejdź do góry strony